Cena ľudského života a la minister Mihál – 1000 EUR!!!

Ten istý minister práce, ktorý sa prezentoval vyjadrením, že jeho čistý mesačný príjem musí dosahovať päť až šesť tisíc Eur, ukázal akú má podľa neho cenu život zamestnanca. Tento minister práce predložil a nechal schváliť na októbrovej schôdzi NRSR novelu zákona o inšpekcii práce a zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. V rámci týchto dvoch zákonov nám pán minister Mihál opäť dokazuje, ako si “cení” život a zdravie zamestnancov.

V zákone inšpektorátom práce rozširuje pôsobnosť – mimochodom sú to tie isté inšpektoráty, ktoré Radičová a Kaník zdecimovali tak, že neboli schopné vykonávať svoje základné poslanie – inými slovami pridáva im robotu.

Robotu, ktorú bez dostatočného počtu odborných zamestnancov a materiálno-technického vybavenia nemajú možnosť zvládnuť. A už vôbec nie bez dostatočnej časovej rezervy a potrebných financií. Ibaže peniaze nepridáva ani zamestnancom ani na materiál a techniku. Iba na rovnošaty pre inšpektorov. Že by zase kšeft pre vyvoleného?

No a kde v uvedených novelách myslí na zamestnanca, posúďte sami: Zmierňujú sa sankcie za porušenie právnych predpisov zo strany zamestnávateľa dokonca tak, že život zamestnanca, ktorému vznikol pracovný úraz v dôsledku porušenia týchto predpisov, má cenu nie doteraz platných minimálne 33.000 EUR – niekdajších jeden milión korún – ale minimálne J E D E N  T I S Í C  EUR. Inak povedané život zamestnanca podľa ministra práce Jozefa Mihála má cenu slovom minimálne jeden tisíc EUR. Minister, nielenže likviduje kolektívne vyjednávanie – zákon o kolektívnom vyjednávaní, znižuje ochranu zamestnanca – Zákonník práce , ale vypustil aj pokutu do 100.000 EUR za nedodržanie záväzkov zamestnávateľa , ktoré mu – zamestnávateľovi – vyplývajú z kolektívnych zmlúv. A ministrovo odôvodnenie? Nuž stále to isté. Zníženie administratívneho a finančného zaťaženia zamestnávateľov a podnikateľov. Akoby ešte nestačilo, treba zrušiť aj poskytovanie rekondičných pobytov zamestnancom pracujúcim pri nadmernom hluku.  A dôvod, nuž neúčelnosť. Nie je predsa účelné prenášať finančné zaťaženie na zamestnávateľa. Nuž a koho podnikateľský zámer je napĺňaný?

Nie náhodou ten, ktorý ma podnikateľ a zamestnávateľ? Z uvedených noviel je znova a znova zrejmé, že minister Mihál je služobníkom predovšetkým pre podnikateľov a nie pre všetkých občanov Slovenska. A už vôbec nie pre 2.100.000 zamestnancov.

 

Tento príspevok je v Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, Zamestnanosť s tagmi , , . Urobte záložku z permalink-u.

4 Odpovede k Cena ľudského života a la minister Mihál – 1000 EUR!!!

 1. Barmond hovorí:

  Hlavne je, ze on ma 6 tisic plat. Ma teda hodnotu siestich ludi? To sa mi nezda!

 2. Martin hovorí:

  Nadpis clanku hodny noveho casu ;-))

  “Inak povedané život zamestnanca podľa ministra práce Jozefa Mihála má cenu slovom minimálne jeden tisíc EUR.” – Mihal pisal celu novelu? Ci co sa tu snazite povedat? Opat zavadzate verejnost. K tym Vasim socialnym “podnikom” kde sa vedome kradlo az sa prasilo nejaku poznamocku nedate?

 3. Janci hovorí:

  Martin, a k veci nic nemas? Alebo si plateny agitator? Ty si jeden z dovodov, preco prispievam, hoci ma to stoji vzacny cas. Nenapisal si nic konstruktivne, ale konstatujes cosi o zavadzani. AK by si dobre cital, poznamocka by bola aj k socialnym podnikom. Ak by si vedel dobre citat, zistil by si, ze trestne oznamenie podavala Viera Tomanova a nie nejaka nevystudovana neuspesna novinarka bez skusenosti a praxe, tora doteraz neznamenala pre min. prace ziadny prinos, iba pripravovany ksfet na e-pay karty.

 4. Pingback: Klamstvo a zdieranie ľudí – pracovné nástroje ministra Mihála | Viera Tomanová

Komentáre podliehajú schvaľovaniu. Urážlivé a vulgárne komentáre schvaľované nebudú

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>