Lieky pre dôchodcov

Tento príspevok bude krátky. Jedná sa mi o to, aby sme pomohli aj starým ľuďom. Čoraz častejšie sa v zariadeniach stretávam s tým, že starkí po zaplatení úhrad zostávajú úplne bez peňazí.

Áno viem, v zákone je zadefinované, že im musí ostať minimálne… Realita je ale iná. V prípade, že starý človek nemá dostatočný dôchodok aby si úhradu v zariadení zaplatil, prechádza táto povinnosť na rodinu. No tá rodina nemusí byť a často krát ani nie je zabezpečená tak aby mohla prispievať rodičovi, alebo starému rodičovi na pobyt v zariadení. Mladé rodiny s deťmi majú čo robiť aby prežili samé a stretávame sa v mnohých prípadoch aj stým, že často krát už deti , ktoré majú rodiča v zariadení sú sami v dôchodkovom veku a teda sami majú problém z nízkych dôchodkov vyžiť.

Starý človek odkázaný na opateru teda aby rodine, – ktorá na tom nie je nijak valne a skutočne nemá ako mu doplatiť za pobyt v zariadení – uľahčil dopláca z peňazí, ktoré mu zo zákona majú ostať, prípadne z úspor ak nejaké má. No a ak sa minú tak nemá potom za čo si kúpiť ani malinovku – nehovoriac o potrebných liekoch alebo vyšetrení, ktoré je spoplatnené. Napr. osteoporóza – vyšetrenie = 19,—EUR.

Nie všetko ide hneď, takže začali by sme tými najstaršími – ľudia od 80 rokov by mali lieky, ktoré potrebujú úplne zadarmo, to sú tí, čo majú najnižšie dôchodky. O vyšetreniach sa ani nejdem vyjadrovať. Človek, ktorý platil a platí zdravotné odvody, musí mať garantovanú dostupnú zdravotnú starostlivosť aj vtedy, keď už je na dôchodku.

Tento príspevok je v Sociálna pomoc, Sociálne poistenie, Štátna sociálna podpora s tagmi . Urobte záložku z permalink-u.

Jedna odpoveď k Lieky pre dôchodcov

  1. Karol Pristuka hovorí:

    Dovolim si komentovat aj tento prispevok.
    Ludia v mladom a strednom veku sa niekedy spravaju tak, ako keby sa ich staroba netykala. Neuvedomuju si, ako cas rychlo uplynie a ake prostredie vytvorili, v takom jesen zivota preziju.
    Humanizmus by sa nemal vytracat ani z politiky a moralka uz vobec nie. Ak zalozime ciele na podore mladych a ucte k starsim, spolocnost ma nadej, ze moralne nezhnije. Ako povedal Masaryk, moralny upadok je rovnako pricinou spolocenskeho upadku, ale i ekonomickeho.

Komentáre podliehajú schvaľovaniu. Urážlivé a vulgárne komentáre schvaľované nebudú

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>