Podporme rodinné podniky

Dostávam sa k ďalšiemu opatreniu ako napomôcť zamestnanosti na Slovensku. Pravdu povediac oslovil ma názor jedného mladého muža a mojej dcéry. Obaja majú radi históriu a z tej aj ich návrh vychádzal. Bavili sa totiž o malých rodinných firmách -kedysi cechoch- a o možnosti ako pomôcť práve im. Aj o možnosti definovať rodinné firmy ich práva a povinnosti aj zákonom.

Myslím, že aj mnohí ľudia na Slovensku by privítali, keby za to, že vytvoria čo i len jedno pracovné miesto aj keď len pre seba, bude na nich myslieť aj štát. A podporí ich. A ak to pracovné miesto dokážu vytvoriť ešte aj pre člena svojej rodiny, prípadne pre suseda, bolo by to ešte lepšie.

Podporujme svojich hoci drobných zamestnávateľov, ktorých život je spojený so Slovenskom, a ktorí svoje ťažko zarobené peniaze spotrebujú tu doma. Tu žijú, platia energie, jedia, tankujú palivo do áut, kupujú si oblečenie, deťom hračky, skrátka tí, ktorí zase podporia ekonomiku štátu a zaplatia tu dane.

Moja predstava by bola nasledovná: Napríklad otec automechanik, ktorý má syna rovnako zručného ako on sám a tiež sa zaujíma o autá. Ak zamestná svojho syna, vytvorme mu teda na to priestor a odpustime dane jemu namiesto veľkej zahraničnej spoločnosti. Nech namiesto zaplatenia daní za jeden rok zainvestuje do dielne, ktorú prenechá synovi. A ukážte mi otca, ktorý také niečo nespraví s radosťou a hrdosťou. Komu inému odovzdá ochotnejšie všetko čo vie ako svojmu potomkovi. A ak náhodou má otec dcéru, tá isto privedie ženícha, alebo má zase susedka kaderníctvo a syna, ktorý by sa rád vyučil za automechanika. Tým chcem povedať, že to nemusia byť len pokrvní príbuzní, ale aj známi a priatelia, ktorí by mohli spoločne pracovať v štátom podporenom rodinnom podniku. No a tu azda vyjdem v ústrety aj mojim večným kritikom k zákonníku práce. Lebo vo firme, kde si zamestná rodič vlastné dieťa, určite si poradí aj s jeho pracovnými návykmi. Poznáme to predsa rodičia všetci , niekde síce uľavíme a privrieme oči, ale na druhej strane vieme najlepšie kedy a ako ratolesť vrátiť do náležitých medzí.

Vrátim sa však k tým firmičkám. Z európskych fondov vieme využiť veľmi slušný finančný balík práve na zamestnávanie absolventov . Myslím , že by sa to dalo skĺbiť už s praxou počas štúdia. Je potrebné podporiť práve štúdium takých profesií, ktoré nám z pracovného trhu skoro vymizli. A súčasne vytvoriť prepojenie s už existujúcimi firmami. Vysvetlím svoju predstavu – študenti tak stredných ako aj vysokých škôl by mali povinnú prax. Dokonca podľa mojich predstáv aj platenú. Existovali by zmluvy s firmami, ktoré by mali záujem vychovať si pracovníkov – nielen pre seba – a brali by si študentov k sebe na prax. Takéto firmy by z európskych peňazí mohli zariadiť dielne pre praxujúcich študentov, nakúpiť si potrebné stroje a zariadenia pre prax a cvičenia študentov, zaplatiť človeka, ktorý sa praxujúcim bude venovať. Mohli by sa vytvoriť aj poradenské centrá, ktoré by zase pripravovali študentov, ktorí sa chcú sami dať na podnikanie, ako začať, ako založiť firmu, ako vybaviť úver, atd…

Samozrejme, píšem veľmi jednoducho, ale som toho názoru, že pre tieto prípady by aj legislatíva mala byť upravená tak aby takéto riešenie bolo dostupné každému občanovi Slovenska.

Tento príspevok je v Európsky sociálny fond, Trh práce, Zamestnanosť s tagmi , , . Urobte záložku z permalink-u.

2 Odpovede k Podporme rodinné podniky

  1. Karol Pristuka hovorí:

    Pani Tomanova, ale ved prave o to ide. Historia ukazala, ze prave jednoduche, logicke a nekomplikovane veci maju pevne zaklady. Vas navrh mame vsetci pred nosom, ale bol tak blizko, ze sme si ho tazko mohli vsimnut. Podme touto cestou, rad pomozem. Myslienka je genialna a ma sirokospektralny zaber. Podporuje adresne vdzelavanie, motivuje mladych ostat na Slovensku, tvorit tu uspory, spotrebu. K tejto myslienke sa rad pridam.

  2. betmax hovorí:

    Odborník na podporu podnikov vie dať vždy dobrú radu, len škoda že vašu poslednú podporu sme museli do eura vracať…

Komentáre podliehajú schvaľovaniu. Urážlivé a vulgárne komentáre schvaľované nebudú

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>