Nápady na zlepšenie práceschopnosti I.

Rozhodla som sa uverejniť niekoľko nápadov a riešení, ktoré by mali zmeniť podnikateľské, pracovné a rodinné pomery na našom malom Slovensku k lepšiemu. Tieto nápady nevznikli len v mojej hlave, ale dostala som ich cez kontaktný formulár aj od vás. Uverejňujem ich, pretože by som bola rada, ak by ste sa k nim vyjadrili, prípadne napísali ďalšie veci, ktoré by ste radi zmenili a o ktoré máte záujem.

Začnem postupne, každý deň, alebo každé dva dni pridám jeden.

Azda najväčšou zmenou v systéme bude právo na prvé zamestnanie. O čo sa jedná? Ak zamestnávateľ, zamestná študenta ihneď po skončení školy, prípadne, už počas štúdia, dostane na každého takto zamestnaného občana výhody.
Môže to byť napríklad platenie odvodov štátom, príspevok na dané pracovné miesto, alebo školenie pre takto zamestnaných občanov, študentov.
A prečo by mal byť takýto pracujúci zvýhodnený? Ako hovoria samotní podnikatelia, predáci a riaditelia firiem, študenti nemajú dostatočné pracovné návyky a prax. Dostať sa do pracovného tempa, pochopiť systém výplaty, či naučiť sa novým veciam chvíľu trvá. Zamestnávatelia preto majú so študentmi zvýšené výdavky, ako s väčšinou pracujúcich, ktorí majú prax.
Vďaka tomu by mohli z ponúk práce konečne zmiznúť slová „nie absolventov“.
Samozrejme, zamestnávateľ nemôže len zobrať študenta na tri mesiace do zamestnania, zodrať ho, získať výhody a potom sa s ním rozlúčiť.
Zvýhodnenie začne platiť až po skončení skúšobnej doby, a platí rovnaké obdobie, ako je skúšobná doba. Tým sa chráni študent, ak by sa mu v novej práci počas pracovnej doby nepáčilo a zamestnávateľ taktiež, ak nebude so svojim novým zamestnancom spokojný.

Každoročne, sa počas leta razantne zvýši počet nezamestnaných. Noví uchádzači o prácu sú najmä študenti. Daňových poplatníkov stoja milióny Eur na platbách do zdravotnej poisťovne a „dávkach“. Avšak ak sa zamestnajú ihneď po skončení štúdia, budú vytvárať zisk. A to aj napriek takýmto bonusom pre zamestnávateľov.

Už zajtra napíšem o ďalších nápadoch a riešeniach. Avšak na jeden článok je toho až príliš.

Toto sú zatiaľ iba nápady na realizáciu, ktoré sa samozrejme môžu zmeniť. Dôležité sú najmä vaše názory.

Tento príspevok je v Trh práce, Zamestnanosť s tagmi , . Urobte záložku z permalink-u.

2 Odpovede k Nápady na zlepšenie práceschopnosti I.

 1. Ing. Zdenka Godočiková hovorí:

  Dobrý deň p. Tomanová,
  Ja navrhuje, aby do zákona o štátnej službe bol opätovne zavedený §(paragraf) o možnosti pracovať v štátnej službe do veku … cca 62 rokov. Prirodzená obmena zamestnancov tým, že ľudia v dôchodcovskom veku, resp. v nároku na dôchodok budú nahradení obsolventami stredných resp. vysokých skôl je prirodzená. Mladí ľudia sú pohotoví, vzdelaní, zruční, flexibilní.
  Dôchodcovia si zaslúžia oddychovať.
  Samozrejme má to aj súvislosť na výšku dôchodku. Ťažko sa niekto zrieka príjmu vo výške cca 700-1000 € a potom klesne na dôchodok vo výške cca 500-600 €.
  Cesta k neustálemu predlžovaniu veku odchodu do dôchodku je cesta do pekla. Pokiaľ nebude zabezpečená obmena zamestnacov, tak potom len produkcia VŠ a SŠ vzdelaných ľudí je nanič. Pretože
  pokiaľ si mladí ľudia nenájdu prácu je to len o alibistickom vykazovaní % nezamestnaných.

  Ďakujem, že ste si prečítali môj príspevok.

  S prianím všetkého dobrého a tiež príjemného prežitia vianočných sviatkov a do nastávajúceho roka veľa síl a dobré zdravie.

  Ing. Zdenka Godočiková

 2. Pingback: Nápady na zlepšenie práceschopnosti II. | Viera Tomanová

Komentáre podliehajú schvaľovaniu. Urážlivé a vulgárne komentáre schvaľované nebudú

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>