Nápady na zlepšenie zamestnanosti a zamestnateľnosti

foto: flickr.com

Mnoho podnikateľov sa bojí mať zamestnancov. Najmä miestnych, ako sú murári, stolári, inštalatéri, či počítačoví technici.  Všetci títo si otvárajú živnosti, často však ide o závislú činnosť v zmysle  § 7 Zákonníka práce. A práve títo podnikatelia prinášajú značnú časť príjmov do štátneho rozpočtu a do rozpočtu samospráv. Preto by mali byť motivovaní, aby prijali ďalších zamestnancov.

Je pravdou, že takýto podnikateľ môže v zmysle zákona  č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti dostať príspevok na novovytvorené miesto avšak v záujme zvýšenia zamestnanosti, ktorá je pomaly všeliekom (Napríklad riešenie nedostatku zdrojov v Sociálnej poisťovni, zvýšenie príjmov do rozpočtov samosprávy a štátu, riešenie dopadov hospodárskej krízy, zvýšenie hospodárskeho rastu ako priameho dôsledku zvýšenia domácej spotreby a podobne), poďme ďalej s pomocou takýmto podnikateľom.

Moja myšlienka je podobná, ako v prípade práva na podnikanie. Ak lokálny podnikateľ zamestná nového zamestnanca, získa úľavy z odvodov. Zamestnanec však nemôže mať minimálnu mzdu. Jeho mzda musí byť počítaná podľa vzorca (minimálna mzda + priemerná mzda)/2. Teda stred medzi minimálnou a priemernou mesačnou mzdou.

Po skúšobnej dobe by podnikateľ dostal na zamestnanca na tri mesiace úľavu z odvodov, ktorá by bola vyplatená o ďalšie tri mesiace za podmienky, že ešte stále zamestnanca má. Tento bonus by bolo možné uplatniť na prvých troch zamestnancov.

Výhody a daňové úľavy by totiž nemali mať len veľkí zahraniční investori, ktorí majú peňazí dosť, ale drobní podnikatelia, ktorý vám opravia počítač, poistky, alebo auto a vždy sú radi, keď vás uvidia.

Tento príspevok je v Trh práce, Zamestnanosť s tagmi , , , . Urobte záložku z permalink-u.

2 Odpovede k Nápady na zlepšenie zamestnanosti a zamestnateľnosti

 1. Menej štátu hovorí:

  Sociálne inžinierstvo asi nevymrie. To si fakt myslíte, že niekto, kto sa doteraz bál zamestnať, zamestná kvôli úľave na odvodoch na 3 mesiace? Prichádza kríza a jediné, čo malému podnikateľovi teraz chýba je nepotrebný (menej potrebný) zamestnanec “na krku”. Váš zákon spôsobí jediné – zvýhodní zamestnávateľov, ktorí by zamestnali aj bez vašej podpory.

  Dopadne to podobne ako vaše sociálne podniky. Neférovo podporíte jedných na úkor druhých, čo zase vnesie do systému len chaos a spôsobí problémy inak perspektívnym už etablovaným firmám.

  Čo tak dať živnostníkom a podnikateľom pokoj – nikoho nepodporovať, ale ani nikoho neregulovať. Uvoľniť zákonník práce, znížiť odvody celoplošne, nech zamestná ten, kto je efektívny – či už nový zamestnávateľ, alebo starý.

  Inak hrúbka: “Preto by mali byť motivovaný,…”

  • Barmond hovorí:

   Ja si naopak myslím, že určitá regulácia by byť mohla. Najmä, čo sa týka veľkých spoločností, ako sú operátori, energetici a podobne. Predsa len to pomáha aj drobným podnikateľom.

   A ak správne chápem návrh, tak zvýhodnenie sa týka iba prvých troch zamestnancov. Ak už niekoho podnikateľ zamestnáva, tak to neplatí, takže to nebude zneužiteľné.

   Odvody na tri mesiace, to je pár stoviek, takže to motivuje aspoň trocha. Nie je to pre každého, ale napríklad pre ženu, ktorá si založí živnosť na domáce práce a stráženie detí. Ja si myslím, že takíto ľudia budú len radi.

   S úctou,
   Peter.

Komentáre podliehajú schvaľovaniu. Urážlivé a vulgárne komentáre schvaľované nebudú

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>